Thursday, January 31, 2008

Elektromobil

Existují vůbec použitelné elektromobily? Tedy, nikoliv auta jako Toyota Prius, která je hybridem, ale čistý elektromobil s dojezdem alespoň stovky kilometrů? Nu, pár jich je, ale bohužel zatím jen velmi málo a navíc jsou značně problematické. Hlavním problémem je stále kapacita a váha baterií. Jistě, vozítko na elektřinu se dá udělat i s použitím klasických olověných akumulátorů. Ale ta váha a dojezd. Současné lithium iontové akumulátory jsou na tom přecijen lépe, nejen z hlediska kapacity, ale také, že jsou bezúdržbové. Ostatně, na elektřinu již dávno nejezdí jen golfová vozítka, ale například také vysokozdvižné vozíky. A že tam je potřeba veliká síla. Na druhou stranu, prakticky vždy jde o specializovaný mechanismus, který se nepohybuje nijak daleko od možnosti nabíjení a také tam nevadí váha baterií. Ostatně, třeba ten vysokozdvižný vozík stejně musí mít zátěž vyrovnávající váhu nákladu, tak proč ne blok baterií? Inu uvidíme, jednak jsou ve hře možnosti nových baterií.. Tam to vypadá docela slibně, společnost boston Power nedávno oznámila průlom v technologii, který umožní vyrábět baterie se zhruba dvojnásobnou kapacitou nežli jsou současné (při stejné velikosti a váze) a navíc umožňující se na 80% kapacity nabít během půlhodiny. Při tom mají tyto baterie mít po tři roky stále stejnou kapacitu, ne jako současné, kde jejich pakacita klesá parkticky ihned po prvním použití. Nu a pak pochopitelně nové lehké materiály. Ono je dost rozdíl, jestli má bateriemi poháněný motor hýbat vozem vážícím tunu a půl, nebo polovinu této váhy. Nu a za třetí jaksi bude potřeba zařídit možnosti dobíjení. Běžná domácnost by asi odběr nabíjejícího se elektromobilu neutáhla. Kam zapojit nabíječku na automobil, vyžadující třeba 10 KW? A co celkově s takovým autem? Vždyť to znamená, že musíte mít vlastní garáž, protože na ulici jaksi nejde auto dobít? Prostě s elektromobily je zatím mnoho problémů, nicméně v určitých oblastech se již elektřinou poháněná vozidla uživají. Pokud se nepletu, tak někde jsou na elektřinu dokonce i autobusy.

Friday, January 11, 2008

Tata nano

Jak bylo slibováno, indická automobilka Tata představila (a začíná vyrábět) vůz pojmenovaný nano. Ten má jedno naprosto nezpochybnitelné prvenství: jde o nejlevnější automobil na světě, jeho prodejní cena má být jen asi 2500 USD, což odpovídá asi 45000 kč. Pravda, za toto nepořídíte ani solidnější skůtr, a 4 kola jsou 4 kola. Jak popsat nano? velmi podobného vzhledu by asi člověk dosáhl smontováním dvou Smartů fortwo za sebe. Tedy malá kolečka, vysoká, hranatá kastle, miniaturní prostor pro malý motor (jen 600 cm3, to mi připomíná trabanta) miniaturní (nebo snad dokonce žádný? Z obrázků to jaksi není patrné) relativně malá spotřeba (údajně 4,3 litrů na 100 km) a relativně nízká maximální rychlost (96 km/h). Na druhou stranu nádrž 30 litrů by měla při udávané spotřebě stačit na dojetí skoro 700 km a auto by mělo mít menší emise jak běžné mopedy. Navíc je vybavené bezstupňovou variátorovou převodovkou, což jízdu omezuje na sešlápnutí plynu a točení volantem. Inu uvidíme, pro většinu indů půjde asi o neuvěřitelně drahý automobil, pro Evropu či USA by to mělo být superlevné vozítko, výborně použitelné pro cesty po městě případně do blízkého okolí. A vzít si podobné auto na leasing by asi bylo dostupné pro kohokoliv s vyjímkou bezdomovců.

Monday, January 07, 2008

Benzín nebo nafta? Nebo něco ještě jiného?

Poslední dobou se začínají objevovat i další možnosti pohonu. Pokud vynecháme Toyotu Prius, která je poháněná hybridně, či třeba Chevrolet Volt, (který má být vlastně poháněn také hybridně. S tím rozdílem, že u té Toyoty je přecijen primárním pohonem spalovací motor a elektromotory slouží hlavně k pojíždění a nebo přidávají svou sílu, když je potřeba akcelerovat, zatímco u Voltu má být pohon výhradně elektrický a malý spalovací motor se bude používat výhradně ke generování elektrického proudu pro pohon vozu (v případě že množství el energie v bateriích pokelsne pod určitou mez)) Další možností jsou dnes vozy na plyn. LPG je ekologičtější nežli benzín i nafta, je také levnější. Ale hlavním plusem bych viděl, že se konečně objevují vozy na lpg přímo z tovární linky. Pravdou je, že rúzné domácí předělávky, tak jak se dělaly v zapadlých garážích byly opravdu o život. Taková Škoda 120, která má za zadními sedadly desetikilovou propanbutan bombu, ze které vede hadička do motorového prostoru, kde prostě končí ve vzduchovém filtru, spoléhajíce se na to, že si motor plyn nasaje a celé to nebouchne.. Kupodivu to dokonce jezdilo, prostě se pustil plyn, svorkou se přiškrtila benzínová hadička a jelo se. Převážně na plyn, pravda, nebyl to žádný zázrak ve výkonu, při sešlápnutí plynu na doraz se motor spíše dusil, než aby táhl. Ale když existovala možnost po pár dnech vyměnit plynovou bombu za novou ze skladu (a tu původní tam jako novou vrátit) tak co by člověk neudělal pro spotřebu asi 3 litry benzínu na 100 km. Jenže dnes již existují jednak certifikované díly na úpravu určitých druhů vozů, které jsou opravdu odpovídající, a jednak opravdu i ty nová auta přímo z továrny nastavená na plyn. (více příště)